Skip to main content
Radio RebeliantPablo Morales

#Pablieton Czy PiS oddaje władzę w sposób demokratyczny?

By 17 grudnia, 2023No Comments

#Pablieton Czy PiS oddaje władzę w sposób demokratyczny?

Pojawiają się głosy, że PiS to normalna partia, ponieważ oddaje władzę w sposób demokratyczny, przewidywalny a na ulicach nie widzimy czołgów broniących reżimu Kaczyńskiego. Czyżby?

Dlaczego oddano władzę?
To jest pierwsze i zasadnicze pytanie. W mojej ocenie, Kaczyński nie mógł pozwolić sobie na siłową akcję z prostej przyczyny – mobilizacja wyborców nienawidzących PiS była tak ogromna, ze jakiegokolwiek działania podważające demokratyczny wynik wyborów oznaczałyby wybuch społeczny o sile nie do przewidzenia…
Lepiej oddać władzę, niż skończyć na taczkach. Zatem powtórzenie wyborów czy wprowadzenie stanu wyjątkowego oznaczałoby – de facto – tylko przyśpieszony upadek reżimu.
Demokracja w akcji? Pozornie, tak.

Dwutygodniowy rząd
Dwutygodniowy rząd Morawieckiego, powołany w sytuacji absolutnie oczywistej przegranej PiS, pokazuje, że ta partia nie była przygotowana na wyborczą porażkę. W cywilizowanym kraju koalicja sił opozycyjnych, obdarzona tak mocnym, demokratycznym mandatem przejęłaby władzę natychmiast po wyborach. Ale nie w Polsce.

Ponieważ tu trzeba było czasu na betonowanie kolejnych stanowisk, jak szef KNF, na włączenie niszczarek w ministerstwach i spółkach, na podpisywanie przez MON, CPK czy Orlen kolejnych umów, które dla nowego rządu będą ogromnym obciążeniem. To był czas powoływania instytutów-widm z budżetem sięgającym setem milionów złotych. To miałby być miejsca, które zapewnią pisowskim pociotkom przetrwanie trudnych czasów za pieniądze z podatków wszystkich Polaków.
Demokracja w akcji? Nie sądzę…

Media
PiS stara się jak może, by zabetonować media publiczne z których zrobił propagandową ścierkę władzy. Nie ma mowy o normalnych procedurach właścicielskich, bo patologia zatrudniona w TVP nie uzna żadnej decyzji nowych władz. Oni wiedzą, że to co robili od ośmiu lat wyrzuca ich poza nawias cywilizowanego świata. Ale wojna o media musi być, bo ta ma być mit kolejny po “smoleńsku” założycielski PiS. Kolejny. PiS potrzebuje tych obrazków jak powietrza, bo… nic innego nie ma.
Demokracja w akcji? Nie sądzę…

TK Przyłębskiej
Ten skrajnie upolityczniony twór robi co może, by załatwić swoim politycznym panom przetrwanie. Stąd próby zabetonowania TVP. Stąd orzeczenie w sprawie prawa europejskiego. Z tej strony czeka nas zapewne jeszcze więcej wybryków. Czy tak działa TK w demokratycznym kraju? Odpowiedzcie sobie na to sami.

Służby specjalne
Nie mam wątpliwości, że obrona szefów pisowskich służb specjalnych podyktowana jest tylko jednym: potrzebą większego czasu na likwidowanie obciążających tych ludzi i ich podwładnych materiałów. Każdy dzień jest tu cenny, ponieważ zmniejsza ryzyko… wpadki z pośpiechu. Pozostawienia śladów, dysków, nagrań, papierów, notatek, płyt CD itd. Oni wyprodukowali tego tyle przez te osiem lat, że dziś mogą mieć po prostu kłopot z odnalezieniem i zniszczeniem obciążających ich dowodów.

Demokracja? Chyba w Chile Pinocheta…
To tylko kilka, z wielu, przykładów.
Nie moi Drodzy, PiS nie oddaje władzy w demokratyczny, cywilizowany sposób. Kaczyzm jest tego klarownym i czytelnym zaprzeczeniem. Gdyby tak miała działać demokracja, to dziś demokratycznym nazywalibyśmy system panujący w Rosji czy Wenezueli. Bo czego nam brakuje? Ogłupionego do reszty społeczeństwa, które kupiłoby wszystkie bajki Kaczyńskiego? I biłoby brawo gdyby wyprowadzono opozycję do obozów pracy… Doprawdy, niewiele nam do tego brakowało. Może jeszcze tylko jednej kadencji PiS…

Autor:

PABLO MORALES

Ideologiczny Meksykanin, twitterowicz z urodzenia. Antysemetryczny typ do cna przeżarty Unią Europejską, demokracją i wolnością słowa.

Leave a Reply