Skip to main content
Radio RebeliantTen Psycholog

„Sieć na wybory” zmieniła oblicze polskiej polityki.

By 19 listopada, 2023No Comments

„Sieć na wybory” zmieniła oblicze polskiej polityki.

Rzadko używam tego określenia ale dziś zrobię wyjątek. Jako ekspert w dziedzinie marketingu politycznego mogę z pełną odpowiedzialnością powiedzieć: Moment powstania „Sieć na wybory” zapisze się w historii polskiej polityki.

Wybory w 2015 i sukces PiS były znakiem czasów i „przyszłości polityki”.
Tak jak Stanisław Tymiński (1990 rok) jako pierwszy wykorzystał wiedzę i doświadczenia specjalistów z dziedziny marketingu politycznego z USA. Tak w 2015 roku, PiS umiejętnie wykorzystał nowe trendy związane z wykorzystaniem rozwoju Social Mediów, dla celów politycznych. Można tu wymienić wiele przykładów z polski i świata związanych z hasłem „Cambridge Analytic” oraz następstw wykorzystania pracy ludzi z tej firmy. Brexit to jeden z najsłynniejszym przykładów.

Wracając jednak do wątku polskiego i „Sieć na wybory” trzeba zauważyć kilka niepodważalnych faktów:
1. PiS nie rządzi już w sieci
2. Od momentu powstania „Sieci” partia rządząca jest w zasadzie w ciągłej defensywie i nie jest w stanie narzucić swojej narracji.
3. Cechą charakterystyczną tej władzy jest jej „zepsucie”. Czyli afery i ludzie z PiS z nimi powiązani. Przez 8 lat było ich tak dużo, iż zalew nowych informacji mógł spowodować wrażenie rozmycia i chaosu podczas ich przedstawiania. Aby temu zapobiec potrzeba było nie tylko olbrzymiej ilości ludzi współpracujących ze sobą, ale również mądrej selekcji najważniejszych „draństw”, o których dowiadywaliśmy się w zasadzie codziennie.
4. Ujednolicony przekaz olbrzymiej ilości „superbohaterów sieci” (kiedyś pamiętacie nawiązałem do marvela) po raz pierwszy w historii polskiej polityki „internetowej” odwrócił trendy w sieci. Dziś to już nie płatne booty nadają kierunek i tempo debaty politycznej wśród użytkowników Twittera czy FB. Można powiedzieć, że „Ludzie odzyskali kontrolę nad internetem”.

W imię zasad, ponad podziałami (w sieci są wyborcy różnych partii opozycyjnych), dla przyszłości swojej i swoich dzieci, wbrew szantażom, na przekór przedstawicielom „czwartej władzy”, ku zdziwieniu polityków wszystkich partii, nawiązując do złotych czasów Solidarności: „We the people” mówimy DOŚĆ RZĄDÓW PIS … czas na powrót na drogę demokracji‼️

Leave a Reply